Популярні зараз написи, як от: «на щастя, на долю», наші пращури шифрували у знаках орнаментів. Так, вишита восьмикутна зірка означала Бога, сонце, хвиляста лінія – нескінченність життя, стилізована калина – уособлення дівочої краси, молодості, кохання, виноград – символ благополуччя, квіткові пуп’янки вказували на дітей і продовження роду. Науковці кажуть, що вишитий рушник може бути і благословенням.
«Вишивана доля Вінниччини» – таку культурно-мистецьку акцію організувало управління культури і туризму облдержадміністрації та обласний центр народної творчості. Ця акція спланована до повноліття незалежності України. Вінниччина готує рушник завдовжки вісім метрів і завширшки 80 сантиметрів.
Вишивають його по черзі найкращі майстрині з районів і міст області.
Світлиця обласного центру народної творчості стала творчою майстернею акції «Вишивана доля Вінниччини». Найкращі вишивальниці з кожного району області по черзі мережать рушник під керівництвом знаної майстрині. Від Бершадщини участь в цьому бере Тетяна Василівна Кравець – майстриня-вишивальниця з
Баланівки.
Над створенням ескізу восьмиметрового рушника працювала заслужений майстер народної творчості Галина Данилюк. Низ рушника починається з трипільських знаків. Синя стрічка – то річка Буг. Далі ідуть символи, які свідчать про рух життя на землі і в космосі.
Орнамент говорить про душі померлих, духовність наших подолян. Чотири стихії, чотири сторони світу, чотири періоди доби, сонце, місяць, зорі. Порожній квадрат свідчить про голод, тому майстриня заповнила його землею, з якої ростуть колоски. А буде хліб – буде життя. Головний орнамент у формі яйця символізує життя. У цьому суцвітті з 27 районів і Вінниці все – і шана предків, і любов, і доля на майбуття.
Дерево життя області тримають вісім берегинь. Зверху – велике сонце… Символами в рушник Галина Данилюк заклала потужну і позитивну енергію.
Юлія МАРШУК, бібліограф-краєзнавець Бершадської районної бібліотеки.