Історія свята має трагічний початок. Дата 21 лютого обрана тому, що саме в цей день в 1952 році загинули п'ять студентів, які брали участь у демонстрації за надання рідній їм Бенгальській мові статусу державної в тодішньому Пакистані, частина якого пізніше стала незалежною державою Бангладеш.
За оцінками фахівців, з 6700 мов, які нині існують, більшість знаходиться під загрозою зникнення в найближче десятиліття. Залучення уваги міжнародного співтовариства до цієї теми - важливий крок до визнання необхідності захистити різноманіття культур.
За результатами Всеукраїнського перепису населення (2002) 67,5% українських громадян назвали українську мову рідною.
Українська мова протягом часу витримав жорстокі випробування. Це зневага їм польською владою, намагання російського царизму перетворити в «наречие», Валуєвський і емскій укази про його заборону, прагнення за радянських часів знищити під приводом створення «єдиного загальнонаціонального мови» (в СРСР за сімдесят років загинуло 70 мов).
Статус державного Українська мова вперше отримав з прийняттям 28 жовтня 1989 року Закону України «Про мовами в Українській РСР». З отриманням Україною незалежності почався процес українського мовного відродження. Цьому сприяло конституційне закріплення державності української мови та здійснення ряду урядових заходів, спрямованих на піднесення ролі та авторитету української мови в суспільному житті країни. Стаття 10 Конституції України засвідчує: «Державною мовою в Україні є українська мова».
Але статус української мови як державної є формальним: поки він не зайняв належного місця в сфері культури, освіти і науки.
Україна стала домом для багатьох національностей, тому й велике її мовне розмаїття.
«Ми усвідомлюємо свою відповідальність за мовне розмаїття країни і готові зробити все для збереження і розвитку культурної самобутності наших громадян», - йдеться у привітанні Президента України Віктора Ющенка з нагоди Міжнародного дня рідної мови.
Доля кожного народу органічно пліток з долею його мови. Історія знає незліченні приклади того, як з зникненням мови зникає і етнос. Зберігати і плекати рідну мову може тільки її носій.